על מחזור אשפה ביפן

מחזור אשפה, פסולת ביתית. מתי קוראים למשטרה. ישראלים עושים בושות.

יפן היא אחת המדינות עם אחוזי המחזור הגבוהים בעולם. לא רק ברמה ביתית, גם ברמה תעשייתית. 

שעבדתי לפני כמעט שלושים שנה בשוק הדגים בצ'קיג'י היה נפעם מכמויות הקלקר שהיו נערמות במהלך שעות העבודה. לפעמים ערמות הקלקר היו מגיעות לגובה של עשרה מטר. מצד שני בסוף היום לא היה נשאר כלום. תהיתי איך הם מתגברים על הכמויות. יום אחד ניגשתי לשאול אותם. מה לעשות מאלך חבלה חופר. הם הראו לי את המתקן. סוג של מיתקן בתוך משאית. אפשר להגדיר את זה בריכה בתוך משאית שפשוט ממיסה את הקלקר תוך שניות.

הבנתי שבסוף היום הם לוקחים את זה למפעל אחר. שם הם עושים מהחומר דבר אחר.

ברמת הבית או העסק המשפחתי גם יש סדר. וסוג של מאזן אימה. נע שלא יודע היפנים הם יפנים, אבל גם מאד מאד פולנים אבל בלי חושך.

אז כדי לעודד מחזור של נייר, יש שיטה מטד יעילה. שוקלים את הכול הנייר שאתה מוסר שזה כולל גם קרטונים ושאר דברים ותמורה לזה אתה מקבל נייר טואלט. לא הכי איכותי בעולם, אבל נייר טואלט. 

במשך השנים האזרחים היפניים הפכו את זה לאובססיה. אז מרוב מחזור שנו הכללים. הנייר שנאסף על ידי המועצה המקומית לא נותנים תמורה. אם אתה מנוי על עיתון. העיתון נותן לך אריזה מיוחדת רק עבור המחזור של העיתון שלהם וגם נותנים לך תמורה.

כמובן שיש קופסאות או מכלים לסוגים שונים של מחזור. יש גם ימי איסוף מיוחדים כמו לנייר או מכשירים אלקטרונים.

להלן קטע יפני פולני. ערמת הניירות שלך מול הבית בשכונה היא בעצם ראי של הדברים שאתה קונה ומכניס הביתה. האשפה שאתה מניח בחוץ במיוחד נייר מראה על אורח החיים שלך ומצבך הכלכלי. בתרגום לעברית, אם יהיו הרבה שקיות נייר של רמי לוי יתייחסו אליך בצורה מסוימת, אם יהיו לך שקיות מדהימות של Ika Cohen יתייחסו אליך אחרת. מה עושים היפנים הפולנים? קונים בחנות ייחודית שקיות משומשות של הכולבו היוקרתי מיצקושי, כד לשים בחוץ שהשכנים יחשבו שהם עושים קניות במיצקושי. פולנים, אמרתי.

יש חברה יפנית שיש לה דירה בטוקיו, בזמן שלא נמצאת שם, נותנת לישראלים לגור בדירה. אבל הפסיכה עם המנהג. למה? הישראלים עשו לה בושות עם האשפה. שמו את האשפה הלא נכונה במיכל הלא נכון ועוד בימים הלא נכונים. בקיצור הלבינו את פניה בשכונה.

היורש שלמד בזמנו בקורדון בלו. התגורר בדירה. היא "יונתן, ניפגש בדירה, אתה לא יכול להיכנס לדירה לפני שאנחנו עושים חפיפה בכול מה שקשור למחזור."

אני "אתה לא ממש מיצר הרבה אשפה. מה הבעיה לזרוק את האשמה בתחנת רכבת!" הוא "אתה רוצה שתבוא לי משטרה הביתה!!!"