מה היא אצת הוואקמה?

שמזכירים בישראל את השם וואקמה. שני דברים עולים מהזיכרון, אצות וואקמה במרק מיסו ואצות וואקמה בסלט מלפפונים וואקמה.

האמת, בישראל אנחנו מקבלים את אצות הוואקמה בצורה יבשה. חלק באיכות טובה חלק באיכות פחות טובה.

אז מה היא אצת הוואקמה?

Wakame (Undaria pinnatifida)

זה השם של הגברת בלטינית. הזן הזה גדל בכל החלק היחסית קריר של האוקיאנוס השקט. יפן, קוריאה, גם סין ורוסיה. בקיצור הגברת אוהב מים קרים.

היא נאספת מיבולי בר או מיבולים של סמי גידול. מכניסים כבלים לים עם אצות קטנות מוצאים אותם שהאצות ממש גדולות.

האצה הזו מרבה את את עצמה על ידי ספורות. תאים קטנים שנצמדים לסלע לכבל לכול דבר שזז או עומד ובמשך הזמן מתפתחות לאצות בוגרות.

ספינות רבות שטות באוקיאנוס השקט. מטבע הגורל יצא שספורות של אצות וואקמה יפניות נדבקו לספינות שהפליגו לניו זילנד. בדרך עברו הספינות דרך האוקיאנוס השקט הטרופי החמים. האצות שרגילות ואוהבות קור, עברו למצב של תרדמת או חוסר הכרה או עילפון. לא התפתחו. שהספינות הגיעו לניו זילנד התחילה החגיגה. מים קרים מאנטרקטיקה, שפע של מינראליים בים. מה צריכה האצה יותר מזה. חלקם נפלו מהספינות לקרקע הימית של ניו זילנד. בקיצור הוואקמה האהובה מיפן הפכה להיות מין פולשני בניו זילנד.

מלחמת חומרה הוכרזה על האצה ללא הצלחה יתרה.

באירופה קרה דבר דומה. בלי ספינות. עקב הביקוש העולה לאצות בעולם.

אבל מצד שני זיהום מהרבה מקומות שמונע יבוא מהמזרח, החליטו האירופאים לגדל אצות.

לפעמים האירופאים גם דבילים כמו הישראלים. "נעשה ונשמע" לא הקשיבו למדענים והביאו אצות מיפן לצרפת. לוואקמה היפני היה נהדר במים הקרים של האוקיאנוס האטלנטי. קר סוער, מלא מינראליים. יפן. לאחר כמה דורות התעוררו האירופאים. למה אנחנו מגדלים מין פולש? יש לנו את הוואקמה האירופאי. תוציאו את היפני מהמים ותכניסו רק זנים שילידים לאירופה. בקיצור מלחמת הוואקמה השנייה.

ביפן אפשר לקנות וואקמה טרי בשוק. כדי שלא יירקב מערבבים עם מלח. האמת שהייתי מופתע מהטכנולוגיה הפשוטה. מגיעה האצה למחסן. מכניסים אותה למערבל בטון. מוסיפים מלח ושלום על ישראל.

הסוחר מראה לי "הקניין הזה תמיד מבקש את המחיר הזול ביותר. אני מכיר אותו הרבה שנים, קמצן בן קמצן. פטרתי את הבעיה מזמן. אני פשוט מוסיף למשלוח שלו יותר מלח…."

שבת שלום מירושלים.

סיפור על אצות. מחיר זול, מלח יקר. אצת וואקמה. נכס או או נטל. מה אשמות הספינות בתהליך?